•  
  •  



Fraser Coast's Got Talent - 2016

Fraser Coast Artslink would like to thank all artists who performed on Saturday 23 July and congratulate the following winners:

Best Overall - Common Time Strings - Trophy and Cash $500
Best All round Performance over 13 -Kobi McNaught - Trophy and Cash $100
Best Vocal - Jordan Radic - Trophy and Cash $100
Best Instrumental - Gabi Dilati - Trophy and Cash $100
Best Dance Routine - Drew Kertland & Maddy Challies - Trophy and Cash $100
Open Category - Emma Newman - Trophy and Cash $100
Best All Round Performance under 13 - Seattle Michel - Trophy and Cash $100
Kerrie Marshall Stage Presentation Award - Rachel Damms - Trophy and Cash $100
Flaming Sands Award - Cassidy Dobson - Certificate and Cash $100
Guitar Excellence George McLean & Suzi Geddes Award - Caelan Harwood - Certificate and Cash $100
Bob & Joy Campbell Special Award - Fava Matagi - Certificate and Cash $50
Judges Choice Special Prize: Pacific International Music Award: Recording Opportunity was won by Taylah Miller.

‘Fraser Coast’s Got Talent’ Quest is an initiative of Fraser Coast Artslink
and is sponsored by Pacific International Music and Fraser Coast Regional Council


Artisan's Peoples Choice  Exhibition Award Results
1st Winner of $300 - Elizabeth Hersey -  "Edith & Jack"
2nd   Robyn Williams -   "Jack Frost"
3rd    Erica Chapman -   "Living on the Edge"
Artisans Inaugural Award winner Stuart Marshall - "Felted Shawl"
Raffle Winner - Cultural Centre Volunteer Yolina Deverge
Thank you to the Cultural Centre and all the Artisans on display.

Annual Adult Writing Competition Results
1st -  'A Last Dance' by Pamela Jeffs
2nd - 'Colouring' by Janeen Samuel
3rd - 'Becoming Grandpa Potter' by Roger Wagstaff
Highly Commended - 'Life Goes On' by Julie Duke
Highly Commended - 'Walking With Small Steps'

Annual Youth Writing Competition Results
Grade 1 -4
First Prize:
Sarah Solah , Grade 3D,   Islamic College of Brisbane, Qld - 'The mystery of the missing Ps'
Second Prize:
Bianca Ifurung,  Grade 3, St George primary School, Vic - 'The Mirror to Fantasy land'
Third Prize:
Laura Theofanes, Grade 1,  St James Lutheran School,  Qld - 'Santa Claus and the Reindeer'
Grade 5-7
First Prize:
Caitlyn Voss, Year 6,  Pacific Hills Christian School,  NSW - 'Number 13'
Second Prize:
Katherine Duslin, Year 6,  Pacific Hills Christian School, NSW - 'The Escape'
Third Prize:
Meg Church, Year 7,  Coleambatty  Cathedral School, NSW - 'Maxine'
Grade 8-12
First Prize:
Claire Moman, Year 9, Sheldon College  Cleveland,  Qld - 'My Frayed Star'
Second Prize:
Jeffery Shao, Year 10,  Melbourne Grammer School, Vic - 'Fidelity of the Roach'
Third Prize:
Nicholas Westerburg, Year 10,  Canberra Grammar School,  Act - 'Quietude'